fizy'e giriş yapmadığın için her şarkının yalnızca 30 saniyelik bölümlerini dinleyebilirsin. buraya tıklayarak giriş yapabilir ya da kayıt olabilirsin.
alt yapısını yenilediğimiz fizy beta yayına başladı!
fizy beta’yı denemek ve fikirlerini bizimle paylaşmak için hemen tıkla!
6
0
7
r -
(
$
/

özlem tekin

özlem tekin

18/11/1971 - ...

artist info

Türk Rock müziğinin asi kraliçesi olarak tanınan Özlem Tekin 18 Kasım 1971 tarihinde California'da dünyaya geldi. Babası Prof. Dr. Talat Tekin'in Berkeley Üniversitesi'nde öğrenim görevlisi olması nedeniyle çocukluğunun bir kısmı Amerika'da geçti. İlkokula başlamadan önce Türkiye'ye geldi.

İlkokulu Ankara'da Fransızca eğitimi veren Tevfik Fikret Lisesinde okudu. Müziğe olan ilgisi çocuk yaşlarda gelişti. Bir süre piyano dersi olan Özlem Tekin, bu yeteneğini daha fazla geliştirmek isteyince Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı sınavlarına girerek Klarnet bölümünü kazandı. Müzik eğitimi devam ederken Ankara'da sahne çalışmalarına başladı. Yaz dönemlerinde Bodrum başta olmak üzere İngilizce pop, rock, metal, punk, caz tarzlarında müziklerle yazlık mekanlarda sahne aldı.

Daha sonraları Lokomotif grubundan aldığı bir teklif üzerine İstanbul'a geldi. Kısa bir süre bu grupla çalıştı. Bir müddet sonra Volvox grubuna katıldı ve grup üyeleriyle birlikte Türkiye'de hiç denenmemiş sahne çalışmaları gerçekleştirdi. İlk sene Volvox grubunda akustik gitara olan merakından ötürü bu enstrumanı çalmayı öğrendi ve bu gitarla besteler yapmaya başladı.Daha sonra,gruptan ayrılmasının ardından,Volvox grubu dağılmıştır.

1996 yılında ilk solo albümü "Kime Ne" yi çıkardı. O güne değin Türkiye'de çok fazla yaygın olmayan tarzı ile büyük yankı uyandırdı. Albümden ilk hit şarkı "Aşk herşeyi affeder mi?", müziğiyle beğeni toplarken içerdiği konu açısından tartışma programlarına konu oldu. Bu albümden ikinci klibini "Duvaksız gelin" isimli şarkıya çekti. Bu şarkı ise Türkiye'de özellikle köylerde yaşayan başlık parası ve zorla evlendirilmelere tepki niteliği taşırken Özlem Tekin'e gerçek anlamda popüler olmanın yollarını açtı. Aynı yılın yaz aylarına gelindiğinde ise Özlem Tekin'in albümünde bulunan en hareketli şarkılardan biri olan "Yar bana varmadı" kliplendirildi. Özlem Tekin'in ilk albümünden son klip çalışması ise sokak çocuklarının konu edildiği "Herkes şanslı doğmuyor" isimli şarkı için yapıldı.

İlk albüm Özlem Tekin'e Türk rock müziğinde kariyer sağlarken Özlem Tekin ikinci albümün hazırlıklarına başladı. İki yıl süren çalışmalar sonucunda ikinci albüm "Öz" 1998'in baharında müzik piyasalarına sürüldü. Albüm piyasaya çıktığında herkes daha farklı bir Özlem Tekin'i karşılarında bulmuştu. Bu albümde müziğini daha sert bir tarza dönüştüren Özlem Tekin, "Bahar" isimli şarkıyla albüm çıkışını gerçekleştirdi.Tartışmalara sebep olan klip,yayından kaldırıldı.Ardından 2. video klip "Yol" parçasına çekildi.Klip,Türkiye'den çok yurtdışında gösterildi.

Bu albümden yaklaşık bir buçuk yıl sonra da üçüncü albümü "Laubali" yi piyasaya çıkardı. Üçüncü albümde Özlem Tekin'in bir önceki albümünün tam aksine tarzını biraz daha yumuşattığı ve pop'a dönüştürdüğü görüldü. "Laubali" albümün çıkış şarkısı olmakla birlikte ilk klip bu şarkıya çekildi.Ardından "Yazmamışlar" şarkısına klip çekildi.Bu alümden çıkan son video klip "Biri Var"da Tekin,5 farklı role büründü.

Uzun bir aradan sonra,2002'de "Tek Başıma" albümüyle geri dönen Özlem Tekin, albümün adının "Tek Başıma" olmasının sebebinin albümdeki tüm şarkıları tek başına bir haftada yaptığından kaynaklandığını belirtiyor. Bu albüm için ortalarda görünmediği zamanda ABD'ye gittiğini ve heykel kursuna katıldığını söyleyen Özlem Tekin bundan sonra albüm çıkarmayacağını dile getirdi.

Özlem Tekin,bir süre sonra Türkiye'ye geri dönüp başrol oynadığı "Sil baştan" isimli dizide tahliye olan bir kadını canlandırdı. "Mucizeler komedisi" müzikalindeki göz dolduran performansıyla pek çok otoriteden tam not aldı. 5 mayıs 2005'te konserlerde beraber çaldıkları arkadaşlarından oluşan ve ''Ozz'' olarak adlandırdığı arkadaşlarıyla birlikte 5.albümü 109876543210'ı çıkardı. Albüm pek çok kişi tarafından müzikal anlamda en iyi Özlem Tekin albümü olarak değerlendirilirken. Özlem Tekin bundan sonraki müzikal kariyerinde bir daha kendi ismiyle albüm yapmayacağını ve albümlerini grubunun adıyla çıkaracağını dile getirdi.

Müziğe duyduğu aşktan dolayı albüm yapmama kararından bir kez daha vazgeçen Tekin, uzun zamandır birarada çalıştığı müzisyen arkadaşlarından oluşan OZZ grubu ile yollarını ayırdı.Orhan Şallıel yönetimindeki "İstanbul Symphony Project" ile çoğunlukla üniversiteleri içeren bir konser turnesi düzenledi.

2007 yılında albüm çıkarma fikrini askıya alan Özlem Tekin,bugüne kadar,"Maçolar","Fesupanallah"dizilerinde,"O Şimdi Asker","Hokkabaz" sinema filmlerinde,"Kim O" adlı tiyatro oyununda da boy göstererek müzikteki başarısını ekranlara da taşıdı.

08.08.08'de Cem Öcal'la evlenip Bodrum'a yerleşen Özlem Tekin,2010 yılında yönetmenliğini Volga Sorgu'nun yaptığı "Kaledeki Yalnızlık" filminde başrol oynayacaktır.Çekimlerine Nisan ayında başlayacak olan filmde Tekin,Almanya'dan gelen Zenoş karakterini canlandırmaktadır.

Albüm öncesi sözü ve müziği Burak Uçkun’a ait "Yatağım Boş” şarkısı ile albüm müjdesini veren Türk rock müziğinin kilometre taşlarından Özlem Tekin 5 yıllık suskunluğunu 29 Nisan'da "Bana Bi'şey Olmaz" ile bozdu.

Prodüktörlüğünü Cem Öcal’ın, müzik direktörlüğünü ise düzenlemelerin birçoğunda da imzası bulunan ünlü gitarist Can Şengün'ün üstlendiği, Ozan Doğulu süpervizörlüğünde hazırlanan albümdeki şarkılar Özlem Tekin dışında Can Şengün, Murat Çekem, Cem Öcal, Burak Uçkun imzası taşıyor.

11 şarkının yer aldığı albümde Özlem Tekin, düzenlemesini Tahsin Endersoy’un yaptığı "Aslan Yarim" isimli türküyü de kendine has tarzıyla müzikseverlerin beğenisine sunarken, 2004'te başrollerini Hale Soygazi ve Ceyda Düvenci ile paylaştıkları "Sil Baştan" dizisi için yazıp bestelediği aynı ismi taşıyan şarkı da "Bana Bi'şey Olmaz" albümündeki yerini aldı.

Albümün çıkış öncesi ilk video klibi, sözü ve müziği Burak Uçkun ve düzenlemesi Can Şengün’e ait olan “Yatağım Boş” şarkısına Veli Çelik yönetmenliğinde Terkos Gölü’nde 16 saatte çekildi. Türkiye’de ilk defa bir sandala Jimmy Jib’in kurulduğu klip çekimlerinde yaklaşık altı saat bataklık ve suyun içinde kalan Özlem Tekin zor anlar yaşadı.

2011'in Aralık ayında vizyona giren "Mavi Pansiyon" filminde Esra karakteriyle karşımıza çıkarken,diğer yandan da Kurtalan Ekspres'in hazırladığı saygı albümünde Barış Manço'nun Kara Sevda adlı parçasını seslendirdi.


Diskografi:

1996 - Kime Ne

1998 - Öz

1999 - Laubali

2002 - Tek Başıma

2003 - Rock'n Dark Remixes

2005 - 109876543210

2010 - Bana Bi'şey Olmaz

add new playlist
back to playlists
x
§
'
fizy play fizy pause fizy next fizy previous fizy mute fizy volume up fizy volume down fizy normal play fizy shuffle play fizy loop play